Trafik Sigortası diğer araçlara verilen zararlar için

Türkiye Sigorta Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası, kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alan zorunlu bir sigortadır.

Trafik Sigortaları’nın kapsamında; sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş ise Karayolları Trafik Kanunu’na göre, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin edilir.

Meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makûl ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır.

Neden Trafik Sigortası yaptırılmalıdır?

Trafik Sigortası genellikle Kasko Sigortası ile karıştırılır. Trafik Sigortası’nın Kasko Sigortası’ndan farkı, sigortayı yaptıranın değil karşı tarafın uğrayacağı zararların karşılanmasına yönelik zorunlu bir sigortadır.

Talep edilmesi durumunda tek bir poliçe ile “Trafik Sigortası” teminatı ile birlikte;

Artan Mali Sorumluluk (İMM),

Koltuk Ferdi Kaza (KFK),

Anadolu Hizmet – Trafik

Hukuksal Koruma (Taraftar ürünler hari

Mini Onarım ve Bakım Paketi

teminatları da bir arada alınabilmektedir.

Trafik Sigortası Nedir

Trafik sigortası, aracınız ile gerçekleştireceğiniz bir kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara karşı vereceğiniz bedeni ve maddi zararlara yönelik sizi koruyan bir sigorta türüdür.

Ülkemizde trafiğe çıkan araçların trafik sigortasının bulunması yasal olarak zorunlu kabul edilmektedir.

Zorunlu Trafik Ne İşe Yarar

Trafik sigortası yaşayabileceğiniz bir kaza sonucunda karşı tarafın aracına ya da üçüncü şahısların bedeni (sakatlık ve ölüm) zararlarına karşı olan yükümlülüğünüzü poliçenizin kapsamındaki teminat ve limitlere bağlı olarak sizin adınıza ödemektedir.

Ülkemizde 2019 yılında zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alan araçların yaklaşık %80’i sigortalıdır. Zorunlu trafik sigortası ile geleceğinizi olumsuz durumlara karşı güvence altına alabilirsiniz.

Yaptırılmaz İse Ne Olur

Trafik sigortası yasal zorunluluk gerektiren bir sigorta türüdür. Araçların trafik sigortalarının bulunmaması durumunda trafiğe çıkmaları kanunen yasaktır. Trafik poliçesi olmayan aracınızla trafiğe çıktığınızda, yetkililer bu durumu tespit ettiğinde trafik cezası uygulanarak aracınız bağlanır. Araç sahipleri trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda gecikme zammı ile hasarsızlık indirimi uygulamalarından olumsuz etkilenebilmektedir.

Gerekli Evraklar

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için araç bilgilerinin yer aldığı güncel ruhsat ile kimlik bilgilerinizin yer aldığı kimlik kartı yeterlidir.

Hesaplama

Zorunlu trafik sigortasının teminatlarının kapsam ve limitleri ile trafik sigortasında uygulanabilecek primler yasal çerçeveye göre şekillenmektedir.

Zorunlu trafik sigortasının hesaplanması çeşitli etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin;

  • Araç ve sigortalıya ait bilgiler,
  • Aracın kullanım tipi (hususi oto/kamyon/otobüs vb.),
  • İkamet edilen ve aracı kullandığınız il,
  • Sigortalının hasar geçmişi durumu,
  • Trafik sigortası poliçenizde var olması istenen ek teminatlara bağlı değişim gösterebilmektedir.

Türkiye Sigorta Perpa Şişli Acentesi Gökal Sigorta Aracılık Hiz. Ltd. Şti.

Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat:13 No:2090 Şişli – İstanbul

İLETİŞİM

ARAÇ SİGORTALARI

TÜRKİYE SİGORTA

GÖKAL FACEBOOK

PERPA TİCARET MERKEZİ